Darmowa dostawa od 299,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Taśmy oporowe do ćwiczeń - materiałowe czy gumowe?

2021-11-29
Taśmy oporowe do ćwiczeń - materiałowe czy gumowe?

Taśmy oporowe mają szerokie zastosowanie podczas ćwiczeń górnych i dolnych partii mięśni, jak i podczas rehabilitacji osób po urazach. Na rynku możemy znaleźć gumy oporowe materiałowe oraz gumowe. Należy pamiętać, aby przy ich wyborze głównie kierować się stopniem naszego zaawansowania w treningach. Ważnym aspektem jest również partia mięśni, którą chcemy wyćwiczyć. Poniżej przedstawimy różnice oraz zastosowanie obu materiałów.

Różnice między taśmami oporowymi do ćwiczeń

Gumowe taśmy mini band są wykorzystywane najczęściej przez osoby początkujące. Jest to zestaw pięciu gum o różnych siłach oporu. Tych lżejszych używamy podczas treningu górnych partii ciała, natomiast cięższe wykorzystamy do dolnych mięśni. Urozmaicają nam ćwiczenia z ciężarami, bądź aktywują nasze mięśnie przed treningiem.

Materiałowym odpowiednikiem taśm gumowych jest taśma oporowa tzw. hip band. Ich szerokość to 8 cm a długość oscyluje między 66cm a 86 cm. Różnią się zdecydowanie oporem. Używa się ich głównie do ćwiczeń  pośladków i nóg. Rozciągają się znacznie mniej niż gumowe, ale wytwarzają większy opór. Materiałowe taśmy nie rolują się i nie spadają podczas ćwiczeń, co znacznie ułatwia nam trening.

Taśma oporowe do ćwiczeń — którą wybrać?

Taśmy gumowe powinny być wykorzystywane przez osoby początkujące, które dopiero zaczynają wprowadzać ćwiczenia do swojego trybu życia. Dzięki nim nauczymy się poprawnej techniki i poczujemy mięśnie podczas treningu, ale te nad, którymi pracujemy. Często nieodpowiednia technika ćwiczeń prowadzi do urazów bądź bólu mięśni, którychw ogóle nie powinniśmy czuć po treningu. Z czasem wprowadzamy taśmy materiałowe, a taśmy gumowe możemy wykorzystać do fitnessu i ćwiczeń mięśni brzucha.Aby trening z wykorzystaniem gum oporowych przyniósł oczekiwany efekt musimy pamiętać o tym by stosować gumy o różnym oporze.

Taśmy materiałowe — dla kogo?

Taśmy materiałowe są wskazane dla osób średniozaawansowanychi zaawansowanych, które znają techniki użycia taśm oraz czują daną partię mięśni. Wybierając taśmy materiałowe, należy sprawdzić, czy producent nie wprowadza nas w błąd, opisując taśmę z danym oporem, czy nie jest to tylko różnica w długości taśmy. W takim wypadku taśma może być zbyt długa lub zbyt krótka i ćwiczenia z nią nie będą przyjemnością dla użytkownika oraz nie dadzą oczekiwanego efektu. Warto jednak z czasem wprowadzić oba rodzaje gum, aby trening stał się jeszcze bardziej efektywny. Przy wyborze taśmy oporowej, jak wskazaliśmy powyżej — musimy kierować się kilkoma zasadami. Nie zmienia to jednak faktu, że wykorzystanie gum oporowych podczas ćwiczeń, zarówno przez osoby początkujące, jak i te mocno zaawansowane daje bardzo dobre efekty w szybkim pozbyciu się niechcianej tkanki tłuszczowej z danej partii ciała. Nie powoduje przy tym intensywnego przyrostu tkanki mięśniowej, czego zazwyczaj obawiają się Panie. Taśmy oporowe wykorzystywane się również w rehabilitacjach, co już oznacza, że nie wyrządzą nam krzywdy, jeśli będziemy używać ich zgodnie z przeznaczeniem.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 106 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-02
Jestem bardzo zadowolona z zakupu.
2024-01-16
Doskonałe, słodkie migdały.
pixel