Darmowa dostawa od 299,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

TOP5 wiedzy o gumach do ćwiczeń - sprawdź jakie warto wybrać

2021-11-30
TOP5 wiedzy o gumach do ćwiczeń - sprawdź jakie warto wybrać

Z nowym rokiem grono osób planuje zrzucić zbędne kilogramy bądź po prostu zacząć żyć aktywnie. Trenerzy personalni i siłownie przeżywają wtedy oblężenie, a tak naprawdę możemy zacząć ćwiczyć w zaciszu własnego domu. Z pomocą przychodzą nam różne sprzęty, ale na początek warto pochylić się nad gumami. Poniżej przedstawiamy Wam 5 powodów, dla których warto zacząć właśnie od tego.

Rodzaje gum do ćwiczeń

W sprzedaży występują trzy główne rodzaje gum przeznaczonych do ćwiczeń.

  • Taśmy pilates to taśmy o długości od 12 cm do 18 cm, ale o różnej szerokości grubości. Opór, jaki generują to między 5 kg a 25 kg. Wykorzystywane są głównie w stretchingu, jodze, a przede wszystkim podczas rehabilitacji. 
  • Gumy oporowe w pętli o długości około 2 m, które mają dużo większy opór niż taśmy pilates, a zarazem są bardziej wytrzymałe. Opór zaczyna się od 1,5 kg do nawet 120 kg. Użytkują je osoby, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, wymodelować sylwetkę lub zbudować masę mięśniową. 
  • Gumy mini band są mocniejsze i cieńsze od typowych gum oporowych. Obwód ich waha się między 50 cm a 60 cm, a opór właściwie taki sam jak gum pilates czyli od 5 kg do 25 kg.  Wykorzystywane są głównie do ćwiczeń dolnych partii ciała jak np. pośladki czy uda. Warto wybierać ćwiczenia, które łączą gumy oporowe z mini bands. 

Guma, aby stawiała większy opór — musi być jej więcej do rozciągnięcia, a zatem musi być szersza bądź grubsza od słabszej wersji. Producenci gum, aby ułatwić wybór oporu gumy, produkują je w różnych kolorach. Niestety producentów takich gum jest wielu, ale nie doszli do porozumienia w kwestii kolorów gum, oznaczających ich opór. Jeżeli masz wybraną jedną firmę to będzie dużo łatwiej dokonać zakupu.

Do czego podczas ćwiczeń możemy wykorzystać gumę?

Zmniejszenie trudności ćwiczenia

W przeciwieństwie do hantli czy sztangi, guma może nam ułatwić wykonywanie ćwiczeń. Jest świetnym rozwiązaniem przy nauce nowego ruchu lub gdy bez niej nie jesteśmy w stanie w pełni wykonać ćwiczenia. Przykładowo, podczas podciągania możemy zaczepić gumę o drążek i naciągać ją spodem stopy, dzięki czemu odejdą nam kilogramy, które musimy dźwignąć. Tę samą metodę możemy wykorzystać podczas pompek na poręczach, używając jednocześnie kilku słabszych gum jednocześnie.

 Zwiększenie trudności ćwiczeń 

Stosując gumy oporowe możemy znacznie utrudnić sobie przysiady lub pompki. 

Wyciąg 

Z gumy możemy zrobić swoją własną, domową siłownię, przeplatając przez drążek gumę tworzymy wyciąg górny. Zaczepiając o drzwi z wykorzystaniem hantli tworzymy wyciąg dolny.

Trening mięśni głębokich

Wykorzystując do ćwiczeń gumy, angażujemy do pracy mięśnie głębokie naszego ciała. Dzięki temu zmienia się nasza postura, która pomaga utrzymywać wyprostowaną sylwetkę. Osoby takie są uważane wtedy za pewniejsze siebie i łatwiej im osiągać życiowe cele. Pamiętajmy jednak, aby przy takich ćwiczeniach wykorzystywać najsłabsze gumy na rynku, ponieważ ważna jest precyzja wykonywanego ruchu. Im większy opór, tym trudniej zachować prawidłowość ćwiczeń.

Rehabilitacja

Przebyte urazy barków, kolan czy łokci potrzebują aktywności stawu przy niewielkim obciążeniu. Najlepszym wyborem wtedy będą taśmy rehabilitacyjne.

Jeśli chcesz, by dana partia mięśni była jędrna i większa, musisz je rozbudować. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn. Drogie Pani nie martwcie się, że przez ćwiczenia z gumami stracicie swoje kobiece kształty. Takie sytuacje dotyczą tylko osób zawodowo zajmujących się kulturystyką. 

Jeżeli chcemy rozbudować mięśnie, musimy im dostarczać nowych bodźców. Najłatwiej jest to osiągnąć właśnie poprzez stosowanie gum z coraz wyższym oporem. Guma stawia opór, a dla Twojego układu nerwowego jest to sygnał, a organizm bardziej przyłoży się do rozbudowy tkanki mięśniowej. 

Osoby zaawansowane w treningach efekt będzie szczególnie widoczny, gdy łączą trening na daną partię mięśni wraz z treningiem siłowym. 

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 104 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-01-19
Szybko isprawnie
2024-01-16
Doskonałe, słodkie migdały.
pixel